Chceli by ste piť kávu priamo pri zdroji jej výroby a ešte sa niečo pri tom naučiť? Choďte na dovolenku na kávovú farmu.
Dovolenkárov je veľa druhov. Niektorí radi vylihujú na pláži, iní sa potulujú po pamiatkach a niektorí majú radi extrémne športy či exotiku. Milovníci vína neváhajú vyraziť do svojej obľúbenej vínnej oblasti a stráviť tam dovolenku.
Medzi milovníkmi kávy sú tiež rôzni turisti. Jedni cestujú za kávou do veľkých európskych miest ako je Paríž, Rím či Viedeň, ktoré sú známe vychýrenými kaviarňami. Iní možno navštívia aj malých talianskych pražiarov, aby videli ako sa ich obľúbená káva robí a mali ju čerstvú. Kto nemá hlboko do vrecka môže sa vybrať na dovolenku priamo na kávové plantáže.
Tie však v Európe nenájdete, treba cestovať do južnej Ameriky, Afriky či do Ázie. Preto rátajte s vyšším rozpočtom na dopravu. Ak by ste chceli ísť na kávové plantáže individuálne nemusíte vždy pochodiť a vidieť všetko čo sa dá. Nie každý plantážnik je otvorený okukávačom z Európy.
Pohodlie aj chatky
Vo svete už existujú cestovné kancelárie, ktoré sa špecializujú na túto formu turistiky. Najviac sa ich zameriava na južnú Ameriku. Cestovky vám ponúknu všeličo. Kto má rád luxus a pohodlie môžete si prenajať hotel neďaleko plantáže. Naprílad vo Villa Martha v Kolumbii, prespíte v Bed and Brekfaste a urobíte si túru po plantáži.
Iné cestovky radia radšej vynechať Kolumbiu, ktorá je už príliš turistická a zamieriť do iných latinskoamerických krajín, kde je tiež dobrá kava a menej turistov. Napríklad Ekuádor pestuje kvalitnú arabiku aj robustu v rôznych miestach od Galapágov až po hlavné mesto Quito.
Kto by chcel zostať bývať s domácimi priamo na plantáži. Ráno si tak môžete dať kávu, ktorá sa pestuje za vašimi oknami. Cestovná kancelária Coffee Adventures z Panamy ponúka profesionálnych sprievodcov a bývanie v chatkách priamo na plantáži.
Careli Tours ponúka pobyty na plantáži Selva Negra v Nikarague, ktorá je vlastnená nemeckou rodinou Kuhl. Tá tam pestuje kávu už od roku 1880. Okrem kávy si môžete urobiť túru aj na neďalekú sopku. Iné cestovné kancelárie už vydávajú aj trasy a mapy, kam sa oplati ísť za kávou. Napríklad na plantáži pri Lake Atitlan v Guatemale sa okrem návštevy kávových plantáži môžete aj bicyklovať. Keď sa chcete dozvedieť ako sa káva vyrába a upražiť si svoju vlastnú vzorku choďte na plantáž Finca Rosa Blanca do Kostariky. Taká dovolenka bude nielen príjemná, ale aj poučná.
India a Afrika
Komu sa nechce cestovať do južnej Ameriky môže zamieriť do Indie. Mnohé cestovky odporúčajú ako turistický magnet región Kodagu v indickom štáte Karnataka. Okrem kávovej plantáže s kvalitnou rubustou tam nájdete aj lákavú faunu a flóru. Bývať môžete v bungalovoch priamo na farme.
Do Afriky sa oplatí ísť na kávové plantáže do Etiópie alebo Keni. Turistika je viac rozvinutá v Keni, kde nemusíte iba chodiť na safari, ale stráviť týždeň či dva na plantáži pri meste Thika v regióne Ruiru, čo nie je ďaleko od hlavného mesta Nairobi.
Kto nemá veľa peňazí, ale kávu zbožňuje môže sa dostať na plantážnu turistiku relatívne lacno. Nezisková organizácia Global exchange ponúka kávičkárom dobrovoľnícky sa zúčastniť na Fair Trade plantáži, kde budú ponáhať pri zbere a spracovaní kávy.
Celá debata | RSS tejto debaty