Výrobcovia či distribútori kávy už dávno pochopili, že kávu predáva nielen obsah, ale aj obal. Preto sú obaly s hnedými zrnkami naozaj nápadité a rôznorodé. Lenže chutí kávičkárov je ešte viac. Kávu preto kupujte podľa chuti nie podľa obalu
Podľa čoho si vybrať kávu, keď je na poličkách v supermarketoch či špecializovaných kávových predajniach taký veľký výber? To klasická dilema začínajúceho kávičkára. Niekto volí cenu, veriac, že vysoká cena rovná sa vysoká kvalita. Medzi cenou a kvalitou je istý vzťah, ale ani drahá káva vám nemusí chutiť, ak nesadne vašim chuťovým pohárikom. Načo platiť veľké peniaze za kávu značky Lamborghini či cibetkovú kávu, keď nám nebude chutiť? Možno jedine kvôli prestíži a snobstvu.
Privátne značky sa derú na trh
Na druhej strane lacná káva nemusí byť kvalitná, ale môže niekomu chutiť. O tom, že lacnejšie kávy v podobe privátnych značiek v supermarketoch majú na trhu úspech svedčí aj štatistika, ktorú nedávno uverejnil odborný časopis Tea&Coffee. Privátne značky vytláčajú z trhu známe značky káv aj vďaka hospodárskej kríze a snahe kávičkárov šetriť. Podľa prieskumu z minulého roka až tri štvrtiny kávičkárov považuje privátne značky za dobrú alternatívu k tradičným značkám káv a 40% so dokonca myslí, že niektoré privátne značky sú lepšie ako tradičné.
Čo sa týka geografickej obľúbenosti privátnych značiek víťazí Európa, kde tieto značky majú až 23% tržieb z predaja kávy. Pričom vo Veľkej Británii majú tieto značky až 40% podiel na trhu, ale v Taliansku iba 14%. Lídrom v predaji kávy je sieť Tesco, ktorá ponúka viacero druhov privátnych značiek od najlacnejších až o drahšie. V severnej Amerike majú privátne značky 15% z celkových tržieb. Privátne značky zatiaľ neprenikli veľmi do Ázie a Južnej Ameriky, kde tvoria iba 4% a 2% tržieb.
Férová káva
Niekto, kto cíti ekologicky či sociálne môže uprednostňovať fair trade kávu. Lenže aj pri tejto káve nemáte záruku, že vám bude chutiť, môžete dostať len dobrý pocit, že pomôžete chudobným farmárom niekde v strednej Amerike, a ani to nie je celkom isté, lebo falošných fair tradových káv je na svete veľa. Skontrolovať pôvod každej je nemožné. Navyše veľké kávové reťazce, najmä v USA, sa snažia zmierniť pravidlá predaja fair trade kávy tak, aby mohli onálepkovať kávu ako férovú aj vtedy, ak v balíčku je iba 10% takej suroviny.
Ak máte doma kvalitný mlynček kupujte zrnkovú kávu, keďže čerstvo pomletá káva chutí najlepšie. Ak mlynček nemáte alebo si netrúfate pomlieť kávu kvalitne kúpte si kávu pomletú vo vákuových baleniach, kde je malý ventil na ovoňanie. Tak aspoň nekúpite mačku vo vreci. A nebojte sa dať si poradiť od odborníkov. Hoci chuť je individuálna záležitosť dobrá rada sa niekedy zíde.
Celá debata | RSS tejto debaty