Umenie na káve nie je hračka

15. júla 2012, coffeelover, káva, kávovary, kávova kultúra, jedlo

Urobiť si dobrú kávu s peknou cremou už dnes nie je problém, keďže existujú kvalitné kávovary, ktoré to zvládnu za vás. Ak by ste chceli, aby káva aj dobre vyzerala a trocha zamachrovať pred hosťami mali by ste skúsiť na káve, zvyčajne na café latte, vytvoriť nejaký obrázok. Na už treba trocha zručnosti a najmä skúsenosti.  Nenadarmo sa to volá umenie na káve.

 

Keď som začal pracovať v kaviarni popri mojej škole v Melbourne myslel som si, že urobiť kávu a na nej peknú hladkú penu je hračka. Keď ma však tamojší barista začal zaúčať do tajov svojho remesla, tak som zistil, že pripraviť kvalitné café latte a ešte na ňom vytvoriť nejaký obrázok, aby mal zákazník radosť nie je vôbec jednoduché. Navyše urobiť to rýchlo v čase špičky v kaviarni je už naozaj majstrovstvo. Zručnosť získa človek až po mnohých pokusoch. Niektorým to trvá pár týždňov, iným niekoľko mesiacov. Mne osobne sa poradilo vytvárať na café latte len jednoduché obrázky lístočka a srdiečka,  na zložitejšie veci som nemal dostatok trpezlivosti a možno aj zručnosti.

Správne spenenie mlieka je dôležité

Tu je niekoľko rád ako robiť umenie na káve. V prvom rade musíte mať kvalitne pripravené suroviny na prípravu café latte. Mlieko by malo byť čerstvé a vychladené z chladničky. Nezohrievajte už raz zohriate mlieko, neurobíte na ňom hustú penu.

Ponorte rameno s parnou tryskou do mlieka asi centimeter od dna. Spustite paru. Keď začne mliečna pena rásť pomaly spúšťajte kanvicu tak, aby rameno ostalo centimeter pod úrovňou hladiny.  Nemali by ste nechať penu rásť príliš rýchlo, lebo sa vám urobia bublinky, ani príliš pomaly, lebo sa vám neurobí dostatočná pena a mlieko sa prehreje a zhorkne.

Mlieko zohrejte tak na 60 až 70 ºC a pritom krúžte kanvicou proti smeru hodinových ručičiek. Ako spoznať, že mlieko má požadovanú teplotu je otázka citu. Skúsený barista keď sa dotýka dna kanvice cíti, kedy je ta správna teplota. Začiatočník si môže teplotu merať teplomerom. Ak ste trpezliví vznikne vám hustá a jemná krémová pena.  Nechajte penu na chvíľu usadiť. Pena by mala byť  krémová a bez bubliniek. Ak uvidíte bublinky, buchnite kanvicou pár krát o pult a skúste mlieko speniť ešte na 20 až 30 sekúnd. Potom pokrúžte kanvicou. Správna pena na café latte by mala vyzerať asi takto:

Obrázky s fantáziou

Keď máte hotové mlieko príde fáza nalievania do šálky. To je tiež veľmi dôležité. Treba mať na to cit aj šikovné ruky. Mlieko s penou sa musí nalievať do šálky rovnomerne a rýchlo.

Ak chcete vytvoriť na káve kvietok, musíte začať liať spenené mlieko do šálky, ktorá je nahnutá tak dva centimetre od dna. Keď je šálka asi do polovice naplnená začnite pohybovať kanvičkou zboka na bok a zároveň ruku posúvajte dozadu. Trasenie s kanvicou musí vychádzať od zápästia, keď budete triasť celou rukou obrázok nebude pekný. Verte mi nie je to jednoduché.

Najlepšie si je pozrieť výrobu obrázkov vizuálne. Na You Tube nájdete množstvo videí s tématikou latte art.


Ak by ste chceli vytvoriť obrázok srdiečka. Pohyby budú podobné, len sa rukou nebude posúvať dozadu, ale vytvoríte v strede kruh, z ktorého vznikne srdce tak, že ku koncu nalievanie posuniete kanvicu rýchlo dopredu.

Obrázky môžete meniť podľa vlastnej fantázie aj špáradlom. Na obrázkoch môžete vytvoriť aj rôzne nápisy s roztopenou čokoládou a špáradlom, ktoré použijete ako štetec. Prípadne môžete priamo na obrázok nalievať čokoládu z tuby, ale vždy jemne, aby sa neponorila.

Niekto robí obrázky tak, že najprv naleje do šálky mlieko s penou tam vytvorí s čokoládou obrázky a potom doň vlieva kávu. To som neskúšal, ale myslím si, že to nie je najlepší spôsob, keďže káva môže obrázok pokaziť.