Ľad a káva sa majú radi, ak sa správne skombinujú

7. júla 2012, coffeelover, káva, kávovary, kávova kultúra, jedlo

Ľadová káva má rôzne podoby. Vôbec to nemusí byť len čierna voda s kockami ľadu.

Letné horúčavy spôsobujú problémy nielen ľuďom, ktorí nemajú radi teplo, ale aj kávičkárom. Nejeden váha či si dá v 35 stupňovej horúčave svoje obľúbené espresso alebo prejde na niečo chladnejšie napríklad ľadovú kávu. Ďalej nastáva dilema akú z množstva ponúkaných si vybrať prípadne vyrobiť.

Webový portál coffeegeek.com ponúka celkom zaujímavé návody ako si pripraviť ľadovú kávu a navyše pridáva trocha teórie o tom ako teplotné zmeny ovplyvňujú chuť kávových nápojoch.

Teplotný šok má aj káva

Odborníci hovoria, že chuť výslednej ľadovej kávy závisí od toho ako kávu či espresso rýchlo schladíte. Pokusmi zistili, že ak schladíte espresso veľmi rýchlo môže káva dostať teplotný šok a stratí časť svojej chute, ale aj cremu.

Aby kvalitné espresso nestratilo svoju chuť a horkosť vášnivý kávičkári radia, aby sa schladilo postupne. Napríklad tak, že sa urobí do chladných šálok potom sa má preliať do väčšieho skleneného pohára. Kto má rád mlieko pridá ho tam studené, potom pol deci studenej vody, cukor ( kto sladí) a až na záver sa pridá ľad. Potom sa nápoj zamieša lyžičkou alebo aj v mixéri.  Odborníci neodporúčajú ľadovú kávu držať dlho (najviac 1 deň) v chladničke, lebo káva tam stratí telo aj chuť.

Ak sa chystáte urobiť si ľadovú kávu z filtrovanej kávy kávičkári odporúčajú, aby ste si urobili trocha silnejší koncentrát. Ten riedením s vodou či ľadom nestratí veľa kávovej chute. Filtrovaná či prekvapkávaná káva je odolnejšia voči teplotným šokom.

Ľadová káva sa môže robiť aj cez zložitejšie filtračné zariadenie, ale trvá to dlho a je to drahé. Ako sa robí prekvapkávaná ľadová káva cez skoro chemické laboratórne zariadenie si môžete pozrieť tu. alebo cez aeropress tu.

Frappé je z prášku

Kto preferuje ľadovú kávu s peknou penou môže si dať klasické grécke frappé. To sa však robí z instatnej kávy, takže odporcovia tejto kávy by sa mali mať na pozore. Wikipédia tvrdí, že tento druh kávy vymyslel Dimitris Vakondios  zamestnanec Nestlé v roku 1957. Chcel si a výstave v Tesalonikách pripraviť svoju obľúbenú instantnú kávu, ale nemal horúcu vodu, tak dal kávový prášok do studenej vody a rozmiešal ho v šejkri. Vytvorila sa pekná pena a frappé bolo na svete. Niekto do šejkra pridáva aj cukor. Hotové frappé prelejete do vysokého pohára a dodáte tam ľad alebo aj mlieko. Nemala by chýbať ani slamka.

Frappé ma aj veľa lokálnych variácii. Niekde namiesto vody dávajú do šejkra studené mlieko (Dánsko), inde zmrzlinu ( Srbsko) či Coca-Colu ( Bulharsko).

 

Icepresso ako zmzlina

V americkom kávovom reťazci Starbucks dostanete frappuccino, čo je zmixovaná káva s ľadom a na vrchu so šľahačkou.

Mňa osobne nedávno zaujalo názov icepresso, predávané  v kanadskom  kávovom reťazci Second cup. Načapujú vám ho zo stroja ako točenú zmrzlinu, len nie do kornútka,  ale do pohára. Vyzerá to ako ľadová kávová drť. Icepresso sa vyrába z espressa, vody, mlieka a cukru a to všetko sa zmrazí.