Koľko kávy už škodí?

5. apríla 2012, coffeelover, káva, kávovary, kávova kultúra, jedlo

Káva je lahodný nápoj, ale aj u nej platí, že všetkého veľa škodí.  Nehrozí síce, aby ste sa stali od kávy závislí fyzicky, snáď iba psychicky, ale veľa kávy môže niektorým ľuďom škodiť. Môže za to kofeín.

Strašiak kofeínu nie je až taký hrozný, ak sa začítate do jeho účinkov a najmä ak si zistíte koľko tejto látky vlastne v káve je. Priemerná spotreba kofeínu u bežného kávičkára je podľa vedcov 300 mg denne. Túto dávku obsahujú 3 až 4 šálky mletej kávy alebo 5 šálok instantnej kávy.

Ja vypijem tak dve až tri kávy denne takže som priemerný kávičkár. Nemám poruchy spánku a ani iné symptómy predávkovania kofeínom ako podráždenie, stres, strata energie, zrýchlene dýchanie či rýchlejší buchot srdca. Naopak užívam si kladné účinky tejto látky ako napríklad zvýšenú mozgovú činnosť či zvýšenú koncentráciu.

Kombinujte striedmo

Ale pozor, ak kávu kombinujete denne aj s čajom vaša spotreba kofeínu vzrastie. 300 miligramov  kofeínu denne sa dostane do vášho tela, ak vypijete päť šálok čaju. Navyše ak popri káve a čaji do seba lejete aj kolové nápoje hladina kofeínu vo vašom tele sa zvyšuje ešte viac.  Priemerná dávku kofeínu do seba dostanete ak vypijete asi šesť pohárov koly. Bežné kolové nápoje majú okolo 120 miligramov kofeínu na liter. Takže, ak už chcete kolu dajte si radšej tú bez kofeínu.

Pri kombinácii rôznych nápojov s obsahom kofeínu sa môžete z priemerného kávičkára dostať do kategórie silného pijáka kávy, ktorý spotrebuje denne viac ako 400 miligramov kofeínu denne. Navyše kofeín obsahujú ja niektoré lieky proti bolesti hlavy či proti chrípke. Jeho obsah sa pohybuje medzi 7 miligramami až do 200 miligramov na pilulku, takže pozor na predávkovanie.

Predávkovanie hrozí iba zriedka

Podobne aj čokoláda má kofeín. Tmavá čokoláda obsahuje 0,7 až 0,9 miligramov na gram. Sto gramová tabuľková čokoláda teda môže mať až 7 miligramov kofeínu.  Kombinácia kávy, liekov, koly, čokolády a času môže byť nepríjemná, ale nie smrteľná. Na predávkovanie kofeínom s následkom smrti by ste museli vypiť asi 25 litrov kávy, prípadne si kofeín pichnúť do žily.

Kto by sa chcel vyhnúť kofeínu pitím čaju namiesto kávy mal by vedieť, že čaj obsahuje viac kofeínu ak by sme porovnávali rovnakú dávku. Lenže čaj sa robí z menšieho množstva čaju ako káva takže bežná šálka čaju má asi 60 miligramov kofeínu. Bežne espresso má asi 80 miligramov kofeínu. Silný čaj teda môže obsahovať viac kofeínu ako slabšia káva.

Ktorá káva je silnejšia

Koľko kofeínu do seba dostanete pitím kávy nezáleží iba na jej množstve, ale aj od  je pôvodu, spôsobu miešania, praženia či prípravy. Platí, že instantná káva obsahuje menej kofeínu než zalievaná či z kávovaru. Robusta má približne dvakrát viac kafeínu ako arabica.  Šálka prekvapkávanej kávy obsahuje asi 115 miligramov kofeínu, espresse asi 80 miligramov a v instantnej káve nájdete iba okolo 65 mg kofeínu. Na porovnanie bezkofeínová káva obsahuje v šálke iba 3 miligramov kofeínu.