Založ si blog

Káva má pozitívne účinky nielen na zdravie

Z času na čas sa v tlači objavujú správy o rôznych vedeckých výskumoch so zameraním na kávu. Zvyčajne sú ku káve pozitívne.

Kávičkári majú v pozitívnych účinkoch kávy jasno a ich obľúbený nápoj im neznechutí žiadny vedecký výskum či prieskum, ktorý by o káve hovoril niečo negatívne. Podobne je to aj s fajčiarmi. Tých zanietených neodradia ani strašiace fotky či nápisy na škatuľkách, ktoré hovoria aké je fajčenie škodlivé. Zaujímavé je to, že o káve veľa negatívnych výskumov nevychádza. Buď je naozaj káva taká zdravá alebo majú kávové firmy tučné fondy, aby platili vedcov za pozitívne správy. Pravda bude skôr to prvé.

Kávičkári môžu žiť dlhšie

Najnovší výskum amerického Národného onkologického inštitútu Neale Freedmanom opäť dokazuje, že ani silní kávičkári by sa nemali báť o svoje zdravie, ba práve naopak. Vedci zistili, že konzumácia kofeínu neškodí, a navyše platí, že čím viac kávy vypijete tým viac si znižujete riziko predčasnej smrti. Samozrejme nič netreba preháňať, ale kofeín nie je pre bežného kávičkára žiadny zabiják.

Vedci vedia o čom hovoria, lebo výskum robili poriadne dlho až 14 rokov a na riadne širokej vzorke 400 tisíc dobrovoľníkov. Kto by sa zadarmo nenapil kávy že? Američania zistili, že 6 šálok kávy mužom zníži riziko predčasnej smrti o 10% a ženám o 15%.

Za predlženie života môže kofeín, ktorý núti telo využívať energetické zásoby, a to potom neochabuje tak skoro. Navyše kofeín spaľuje tuky, ochráni vás pred Alzheimerovou chorobou, ale aj rakovinou. Kofeínu pomáhajú aj antioxidanty, ktoré káva obsahuje. Samozrejme, aj kávičkár môže umrieť mladý, ak popri káve pije alkohol a fajčí prípadne sa napcháva sladkosťami.

Káva potlačí aj rakovinu či cirhózu

Iný výskum vedcov z Harvadskej univerzity z konca minulého roka zase zistil, že ak žena vypije denne aspoň dve šálky kávy, znižuje tým riziko vypuknutia rakoviny maternice o 7%. Ak žena pije viac ako štyri šálky kávy denne, zníži si riziko výskytu rakoviny o 25%.

Zaujímavé je, že veci našli podobnú spojitosť aj pri pití bezkofeínovej kávy. Tie ženy, ktoré vypili denne dve šálky tohto nápoja zredukovali riziko rakoviny o 22%. Žeby čaro proti rakovine nebolo v kofeíne? Veru antioxidanty sú účinnejšie na zdravie ako kofeín. Vedci zistili, že káva ma viac antioxidantov ako väčšina zeleniny či ovocia. Opäť však platí, že môžete vypiť kávy koľko chcete, ak popri nej fajčíte ako Turek, tak vás od rakoviny ani antioxidanty neochránia.

Napokon ešte jeden výskum zo začiatku tohto roka, ktorý môže potešiť ľudí s chorou pečeňou. Vedci  Texasu zistili, že kofeín znižuje risk vzniku cirhózy pečene, ale iba u ľudí, ktorí to nemajú z alkoholu. Vedci skúmali pacientov, ktorí majú nábeh na cirhózu alebo zväčšenie pečene ako na nich pôsobí kofeín. Zistili, že tí, ktorí pijú kávu pravidelne majú menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich choroba pečene rozvinie do horšieho štádia.

Káva však nepomáha iba zdraviu, ale zlepšuje aj sociálny život. Kávičkári sú zväčša ľudia, ktorí majú radi spoločnosť, a káva im umožňuje sa stretávať s podobným tipom ľudí. Kontakty na káve sa neraz zídu aj v pracovnom živote. Takže sa nebojme kávy.

 

A do kafe rum. . .

12.08.2012

Známy popevok z piesne Jarka Nohavicu hovorí o tom, že káva sa znesie aj s tvrdým alkoholom. Len treba vedieť s akým. Keď ste za socializmu zmiešali klasickú zalievanú kávu s tuzemským rumom viac »

Prevalcujú kávové reťazce lokálne kaviarničky?

30.07.2012

Pri kávičkárov platí, že ich vkus a chute sú rôznorodé. Názory na kávu z reťazcov sa tiež rôznia. Niektorí si na reťazce zvykli, iní ich tolerujú a niektorí sa im stále vyhýbajú. Kávové viac »

Podľa čoho si vybrať kvalitnú kávu

22.07.2012

Výrobcovia či distribútori kávy už dávno pochopili, že kávu predáva nielen obsah, ale aj obal. Preto sú obaly s hnedými zrnkami naozaj nápadité a rôznorodé. Lenže chutí kávičkárov je viac »

sonja batova

Zomrela Sonja Baťová, nevesta zakladateľa obuvníckej dynastie Tomáša Baťu

21.02.2018 22:59

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v nemocnici v kanadskom Toronte v noci na stredu Sonja Baťová.

Boko Haram, Nigéria, Kamerun

Po útoku Boko Haram na školu v Nigérii sú desiatky dievčat nezvestné

21.02.2018 22:57

Stále je pritom nejasné, či školáčky z miesta ušli, alebo ich členovia Boko Haram uniesli.

Dmitrij Peskov

Zákon o reintegrácii Donbasu k plneniu minských dohôd prispeje len málo, vyhlásil Peskov

21.02.2018 21:47

Zákon sa zameriava na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Plyn, Varič, Horák

Poľsko vyhlásilo vojnu plynovodu Nord Stream 2

21.02.2018 21:46

Poľsko sa aktívne snaží zablokovať plynovod Nord Stream 2, ktorým podľa Varšavy Nemecko porušuje princíp diverzifikácie energetických zdrojov.

coffeelover

Píšem o káve, ku ktorej som sa dostal náhodou, ale bola to príjemná náhoda. Odvtedy som si tento nápoj obľúbil, začal som sa o neho viac zaujímať a objavovať jeho skryté prednosti. Dnes si bez kávy neviem predstaviť deň, ktorý by bol bez nej chuťovo a zážitkovo chudobnejší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 111100x
Priemerná čítanosť článkov: 5847x

Autor blogu